"Lélekben rendben"

Erőszak helyett

erőszakmentesség

MERRE MENJEK? LÉLEKÖSVÉNY

Tanulmányok, cikkek

Prezentációk

Szakirodalom

Jeles képviselők

Segítő helyek

Irodalmi szemelvények

Ajánló


<< Kezdőoldal

 

SZAKIRODALOM

 

Jean-Marie Muller: Az erőszakmentesség evangéliuma
(letölthető)

Dr. Marshall B. Rosenberg: A szavak ablakok vagy falak - erőszakmentes kommunikáció
(Agykontroll Kiadó, 2001)

Rövid ismertető
Az erőszakmentes kommunikáció (EMK) az a feledésbe merült nyelv, amelyen azok az emberek beszélnek, akik törődnek egymással és harmonikus életre vágynak. Rosenberg doktor történetek, példák és párbeszédek segítségével kínál gyakorlati megoldásokat a nehéz kommunikációs helyzetekre. Amit megtanulhatunk a könyvből: A lehetséges konfliktushelyzetek békés párbeszéddé alakítását; Szakítást a dühbe és depresszióba torkolló gondolkodásmóddal; Olyan kifejezésmódot, amely segít elkerülni az ellenségeskedést; Az empátia gyógyító erejét felhasználva együttérzéssel kommunikálni; Minden megnyilvánulásban meghallani a `köszönöm` és a `kérem` szavakat; Teljesebbé tenni az életet magunk és mások számára.


Rosenberg, Marshall dr.: Így is lehet nevelni és tanítani
(Agykontroll Kft., 2005)

Rövid ismertető
John Holt szerint az oktatás gyakran a hülyeség tanítása, melyet a szorongás és bűntudat állandó növelésével, szinte folyton a külvilág tetszésére vagy nemtetszésére hagyatkozással érünk el. Olyan körülményekkel, amelyek alkalmazkodó, neurotikus, robopátiás viselkedést alakítanak ki, de kevéssel járulnak hozzá az éréshez, az emberi fejlődéshez. Nos, Marshall Rosenberg gyökeresen más utat javasol. A megszokottól oly mértékben eltérőt, hogy könyvétől nem egy pedagógus és szülő haja várhatóan az égnek áll majd. Csakhogy ez az út járható, és gyönyörű eredményekhez vezet! Szívből ajánljuk hát a könyvet minden nyitott gondolkodású pedagógusnak és szülőknek.

Dr. Tringer László: A gyógyító beszélgetés
(Medicina, 2008)

Rövid ismertető
A könyv első kiadása több mint egy évtizede jelent meg. Az eltelt idő alatt a pszichoterápia terén is jelentős változások történtek. Ebben az átdolgozott kiadásban számos új, alapvető kutatási eredményre is kitér a szerző, miközben megismerteti az olvasót a személyközpontú pszichoterápia elemeivel, a gyógyító beszélgetés tanuláselméleti és kommunikációelméleti alapjaival.
Megtudhatjuk, mi a különbség a személyközpontú megközelítés és a gyógyító beszélgetés - az elmélet és a módszer - között.
A könyvet a terápiás beszélgetésekből és a szépirodalomból vett idézetek gazdagítják. Nemcsak az egészségügyben dolgozóknak, hanem a tanácsadó szolgálatok munkatársainak, pedagógusoknak, sőt lelkipásztoroknak is ajánljuk

Serena Rust: Erőszakmentes kommunikáció - Amikor a zsiráf a sakállal táncol
(Bioenergetic Kft., 2020)

Rövid ismertető
Képzeld el, hogy haragszol a párodra, és ezt úgy tudod kifejezni, hogy ő is megérti, de nem úgy éli meg, hogy rátámadtál. Vagy ő tesz szemrehányást neked, és te megérted, mire van valóban szüksége, anélkül hogy belebetegednél. Szerinted sikerülhet?
Létezik olyan párbeszéd, amelynek során mindenki nyer? Ahol a kommunikációt játszmák helyett kritika nélküli őszinteség, együttérzés és megértés jellemzi?
A szerző a Marshall Rosenberg által kidolgozott erőszakmentes kommunikációra építve, annak két jelképes figuráját, a zsiráfot és a sakált alkalmazva mutatja be, hogy igen, létezik. Ehhez csupán a zsiráf stratégiáját kell követnünk: tudatosítsuk érzéseinket és szükségleteinket, és igyekezzünk felmérni társunkéit is, ahelyett hogy "sakálként" a véleményünket és elvárásainkat ismételgetnénk. Párbeszédünk ily módon ide-oda lépegető tánccá válik aközött, amit tapasztalunk, érzünk, igénylünk és kérünk, és aközött, amit a másik ember tapasztal, érez, igényel és kér.
" Szeretettel ajánlom ezt a könyvet, amely új megközelítésben mutatja be, hogyan használhatjuk az erőszakmentes kommunikációt a mindennapjaink során. Különösen tetszik, ahogyan a szerző a négy lépés - a megfigyelés, az érzés, a szükséglet és a kérés - alkalmazását egy általa megélt, komoly kihívást jelentő helyzeten keresztül is elmagyarázza. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretné emberi kapcsolatait nyitottabbá és harmonikusabbá tenni."
(Rambala Éva, erőszakmentes kommunikációs tréner)