"Lélekben rendben"

Erőszak helyett

erőszakmentesség

MERRE MENJEK? LÉLEKÖSVÉNY

Tanulmányok, cikkek

Prezentációk

Szakirodalom

Jeles képviselők

Segítő helyek

Irodalmi szemelvények

Ajánló

 


<< Kezdőoldal

 

AJÁNLÓ

 

Gyermekvédelmi kisokos a bántalmazás ellen – UNICEF

Kiberteszt a bántalmazás ellen (UNICEF)

Laár András: „A helyes világnézet megalapozza a helyes lelkiséget.” (// MINDFUEL // #7 - YouTube)

Laár András Karinthy-gyűrűs humorista, költő, író, énekes, zeneszerző, színész, dalszövegíró, buddhista pap, a L’art pour l’art Társulat alapító, valamint a KFT együttes alapító és jelenlegi tagja. Éveken át tanított a Tan Kapuja Buddhista Főiskolán, képzett asztrológus, több könyv szerzője, régóta foglalkozik a természetes gyógymódokkal, táplálkozással, ayurvédikus módszerekkel. Szívesen oszt meg filozófiai gondolatokat az Életről, a Világmindenségről, meg Mindenről, a a háborúról is megvan a véleménye.


FILMEK

Az erőszakmentességgel kapcsolatos filmek közül néhány, amelyeket érdemes lehet megtekinteni. Ezek a filmek különböző szempontokból mutatják be az erőszakmentesség témáját, és inspiráló történeteket mesélnek el az emberi bátorságról és az igazság kereséséről. Remélem, találsz köztük olyat, ami felkelti az érdeklődésedet!

Mahatma Ghandi (1982): Életrajzi film, amely Mahatma Gandhi, a 20. században a Brit Rádzs elleni erőszakmentes, nem együttműködő indiai függetlenségi mozgalom vezetőjének életén alapul. Az India és az Egyesült Királyság koprodukciójában készült filmet Richard Attenborough rendezte és gyártotta John Briley forgatókönyvéből. A címszerepet Ben Kingsley játssza. A film Gandhi életét az 1893-as meghatározó pillanattól kezdve, amikor egy dél-afrikai vonatról leszállítják, mert csak fehérek számára fenntartott fülkében tartózkodott, egészen az 1948-as merényletéig és temetéséig. Bár Gandhi gyakorló hindu volt, más vallások, különösen a kereszténység és az iszlám felvállalását is bemutatják.

Schindler listája (1993) amerikai történelmi drámafilm, amelyet Steven Spielberg rendezett. A film Oskar Schindler német iparmágnás életét mutatja be, aki több mint ezer, többnyire lengyel-zsidó menekültet mentett meg a holokauszt alatt, mivel őket alkalmazta a gyáraiban a második világháború idején.
A történet a háború alatt zajlik, amikor Schindler, aki kezdetben a náci párt tagja volt, fokozatosan válik emberbaráttá, miután szembesül a zsidó munkaerő üldöztetésével a nácik által. Schindler eleinte gazdasági okokból alkalmaz zsidókat a gyárában, de később rájön, hogy cselekedeteivel ártatlan életeket ment meg. A film az igazi Oskar Schindler történetén alapul, aki sikerült megakadályoznia körülbelül 1100 zsidó gázkamrába juttatását az Auschwitz koncentrációs táborban1.
A film kiemeli Schindler és a túlélők küzdelmeit és diadalait, és egy olyan férfi történetét meséli el, aki különbséget tett, valamint azoknak a tribulációit, akik túlélték az emberiség történetének egyik legsötétebb fejezetét Schindler cselekedetei miatt1. A "Schindler listája" gyakran szerepel a valaha készült legnagyobb filmek között, és széles körű kritikai elismerést kapott a hangulatáért, a színészi alakításokért (különösen Neeson, Fiennes és Kingsley), a légkörért, a zenéért, a képi világért és Spielberg rendezéséért.

Hair (1979): Zenés, anti-háborús vígjáték-dráma, amelyet Miloą Forman rendezett. A film a 1968-as Broadway musical alapján készült. A történet a vietnámi háború idején játszódik, és egy vietnámi háborús besorozott fiatalember, Claude Hooper Bukowski életét követi nyomon, aki New York Citybe érkezik, és barátságot köt egy hippikből álló “törzzsel”, miközben az amerikai hadseregbe való besorozásra vár. A film a hippikultúra és a vietnámi háború elleni tiltakozás hátterében játszódik, és a korabeli társadalmi kérdéseket, mint például a faji és osztálybeli problémákat, is érinti1, béke, a szabadság és a szeretet üzenetét közvetíti, miközben a háború elleni tiltakozásnak is hangot ad.

Objector (2019): Egy izraeli fiatal, Atalya, aki kérdőjelezi országa katonai gyakorlatait és börtönbe kerül azért, mert megtagadja a katonai szolgálatot.

A Hidden Life (2019): Franz Jägerstätter osztrák lelkiismereti okokból megtagadja, hogy a náciknak harcoljon a második világháborúban.

Hacksaw Ridge (2016): Desmond T. Doss, az amerikai hadsereg orvosa a második világháborúban, megtagadja az emberek megölését és az első olyan ember lesz az amerikai történelemben, aki tűz nélkül kapja meg a Becsület Érdemrendet.

Awake: A Dream from Standing Rock (2017): A Standing Rock Sioux Törzs békés ellenállása az USA kormányának terve ellen, hogy olajvezetéket építsenek az ő földjükön.

Oppenheimer (2023): Christopher Nolan drámai epikus filmje J. Robert Oppenheimer életét mutatja be, aki a “nukleáris bomba atyjaként” ismert. A Manhattan-projektben vett részt, ahol az első atombomba tervezése zajlott. A film nem pusztán egy egyszerű életrajz, hanem főként a biztonsági meghallgatásra összpontosít, amely során az amerikai kormány hivatalosan kommunista tevékenységgel vádolta meg a tudóst. Bár hatalmas film, nincs benne erőszak, csak egy (nagyon hangos) bomba robbanása.

Judgment at Nuremberg (1961): A film a 1947-es nürnbergi bírói tárgyalás fiktív, de megrázó újraértelmezése. A tárgyalás a második világháború alatti háborús bűnökkel vádoltak ellen zajlott. A film a náci uralom következményeit és következményeit mutatja be, és azok szemszögéből látható, akik átélték a háború utáni időszakot.