"Lélekben rendben"

Konfliktuskezelés

MERRE MENJEK? LÉLEKÖSVÉNY

Tanulmányok, cikkek

Prezentációk

Szakirodalom

Jeles képviselők

Segítő helyek

Irodalmi szemelvények

Ajánló


<< Kezdőoldal

 

AJÁNLÓ

 

Könyvek

Konfliktuskezelés témakörében számos inspiráló és tanulságos könyv létezik, amelyek különösen hasznosak lehetnek a 14-25 keresztény közösségekben élő fiatalok számára. Ezek a könyvek gyakorlati tanácsokat is adnak a konfliktusok megoldására, és keresztény értékeket és hitet közvetítenek. Tehát nemcsak hasznos tanácsokat és útmutatásokat kínálnak a konfliktuskezeléshez, hanem keresztény alapelveken nyugszanak, így különösen relevánsak lehetnek a keresztény közösségekben élő fiatalok számára.

Gary Chapman: A szeretetnyelvek
• Téma: A könyv bemutatja az öt szeretetnyelvet, amelyek segíthetnek a kapcsolatok megerősítésében és a konfliktusok kezelésében. Chapman gyakorlati példákon keresztül mutatja be, hogyan érthetjük meg jobban egymást és hogyan fejezhetjük ki szeretetünket hatékonyabban.

Ken Sande: A békéltető
• Téma: Ez a könyv gyakorlati útmutatót nyújt a konfliktusok bibliai alapú kezeléséhez. Ken Sande bemutatja, hogyan lehet a békét és az egységet megőrizni a személyes és közösségi kapcsolatokban.

. John C. Maxwell: A vezetés 21 megcáfolhatatlan törvénye
• Téma: Maxwell könyve nemcsak vezetőknek szól, hanem mindenkinek, aki szeretne jobb kommunikációs és konfliktuskezelési készségekre szert tenni. A könyvben található törvények és elvek segítenek a konfliktusok hatékony kezelésében is.
• Link: A vezetés 21 megcáfolhatatlan törvénye John C. Maxwelltől

Josh McDowell: Bizonyíték, amely megkövetel egy döntést
• Téma: A könyv apologetikai mű, amely a keresztény hit alapvető kérdéseit tárgyalja. Bár nem kifejezetten konfliktuskezelésről szól, segít megérteni és megvédeni hitünket, ami fontos lehet a hitbeli viták és konfliktusok során.

Henry Cloud és John Townsend: Határaink
• Téma: A könyv arról szól, hogyan állítsunk fel egészséges határokat életünk különböző területein, beleértve a személyes kapcsolatokat és a konfliktusokat is. A szerzők keresztény szemszögből közelítik meg a témát, és gyakorlati tanácsokat adnak.

Néhány magyar nyelvű keresztény szakirodami javaslat, ami a konfliktuskezeléssel foglalkozik::

Horváth-Szabó Katalin: A konfliktusok kezelése az iskolai környezetben
Ez a tanulmány az iskolai konfliktusok kezelésére koncentrál, különösen a pedagógusok és diákok közötti konfliktusokra. A munka különböző konfliktuskezelési módszereket tárgyal, amelyek hasznosak lehetnek a keresztény közösségekben is (Pedagógiai Folyóiratok) (University of Debrecen Archives).

Bagdy Emőke: Kommunikáció, empátia, konfliktuskezelés
A könyv a kommunikáció és az empátia fontosságát hangsúlyozza a konfliktuskezelés során, és gyakorlati tanácsokat ad arra, hogyan lehet hatékonyan kezelni a konfliktusokat a különböző közösségekben, beleértve a keresztény közösségeket is.

Partners Hungary Alapítvány: Konfliktuskezelési szakirodalom mediátoroknak
Az a gyűjtemény különböző könyveket és tanulmányokat tartalmaz a mediációról és konfliktuskezelésről. Olyan szerzők műveitalálhatók itt, mint Thomas Gordon, Marshall Rosenberg, és mások, akik gyakorlati módszereket kínálnak a konfliktusok kezelésére (Partners Hungary).

Gordon, T., Burch, N.: Emberi kapcsolatok. Hogyan építhetjük, hogyan rontjuk el
A kapcsolatok építéséről és javításáról szól a könyv, különös figyelmet fordítva a kommunikációra és a konfliktuskezelésre, amelyek relevánsak lehetnek a keresztény közösségek számára is.

Bishop, Sue: Asszertivitás (Budapest, 2008, Manager)
"Miért és hogyan legyünk asszertívek, ha többnyire agresszív viselkedéssel is elérhetjük, amit akarunk?
A szerző, Sue Bishop választ ad a fenti kérdésekre. Egyben arra biztat bennünket, ismerjük meg önmagunkat: erősségeinket és gyengeségeinket. Egyszerű technikákat ajánl, hétköznapi helyzeteket ír le."

Berckhan, B. (2017). Verbális önvédelem – Magabiztos válaszok bántó megjegyzésekre. Budapest: Bioenergetic.
Bolton, R. (1987). A kommunikáció művészete. Budapest: Cascade.
Cloud H., Townsend, J. (2016). Határaink. Mire mondjunk igent és mire nemet? Budapest: Harmat.
Glenn, S., Lott, L., Nelsen, J. (2016). Pozitív fegyelmezés az iskolában – A kölcsönös tisztelet, az együttműködés és a felelősségteljes gondolkodás kialakítása a tanítás során. Budapest: Reneszánsz.
Gordon, T., Burch, N. (2018). Emberi kapcsolatok. Budapest: Gordon.
Gottman, J. M., DeClaire, J. (2016). Gyerekek érzelmi intelligenciája – Nevelés szívvel-lélekkel. Budapest: Jaffa Kiadó
Haddou, M. (2008). Merj nemet mondani! Budapest: Park.
Hadfield S., Hasson G. (2012). Asszertivitás – Hogyan érvényesítsük sikeresen az érdekeinket? Budapest: Scolar.
Lauster, P. (2004). Ne hagyd magad! – Az önérvényesítés művészete. Budapest: M-érték Kiadó.
Nelsen J. (2013). Pozitív fegyelmezés. Budapest: Reneszánsz Kiadó.
Oakwood, A. (1998). Mikor mondjunk nemet, és hogyan? – Avagy út az önbecsüléshez. Budapest: Bagolyvár.
Philips, A. (2018). Mondj nemet – Hogyan jelöljük ki a határokat gyerekeinknek! Budapest: Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó
Rambala É. (2012). Az erőszakmentes kommunikáció alapjai. Budapest: Kulcslyuk Kiadó.
Stipkovits, E. (2015). Szeretettel sebezve – Szülőkről felnőtt gyerekeknek. Budapest: HVG Könyvek kiadó.
von Thun, F. S. (2012). A kommunikáció zavarai és feloldásuk – Általános kommunikációpszichológia. Budapest: Háttér Kiadó.
Watzlawick, P., Beavin, J. H., Jackson, D. D. (2009). Az emberi érintkezés. Formák, zavarok, paradoxonok. Budapest: Animula.

Ezek a művek széles spektrumot ölelnek fel a konfliktuskezelési technikáktól kezdve a kommunikációs stratégiákig, amelyek mind hozzájárulhatnak a harmonikus közösségi élethez. Ha részletesen szeretnél beleolvasni ezekbe a könyvekbe, érdemes keresni a helyi könyvtárakban vagy egyetemi könyvtárakban, illetve egyesek online is elérhetőek.

A konfliktuskezelés területén számos jeles hazai szakember és író járult hozzá a tudomány és a gyakorlat fejlődéséhez, beleértve azokat, akik kifejezetten keresztény közösségek számára is írtak.
Néhány fontos forrás a témában:
• Bagdy Emőke: Kommunikáció, empátia, konfliktuskezelés
• Kopp Mária munkássága
• Buda Béla munkássága
• Pál Ferenc (Feri atya) könyvei
• Szondy Máté könyvei


Weboldalak

Konfliktuskezelési stratégiák

Konfliktuskezelési stílusok

Az írás tükrében

5 konfliktuskezelési módszer - Mikor melyik válhat be?


Hogyan kezeljük a konfliktusokat? Konfliktuskezelési tippek

Konfliktuskezelés

A házassági konfliktusok megoldása


Filmek

Konfliktuskezelés témakörében több olyan film is létezik, amely különösen hasznos lehet a 14-25 éves keresztény közösségekben élő fiatalok számára. Ezek a filmek nemcsak szórakoztatóak, inspiráló történeteket mesélnek el, hanem értékes tanulságokat is tartalmaznak a konfliktusok megoldásáról, a megbocsátásról és az együttérzésről, és fontos üzeneteket is közvetítenek a konfliktuskezelésről és a keresztény értékekről.

A szív bajnokai (The Blind Side, 2009)
Rendező: John Lee Hancock
Történet: A film egy megtörtént eseményen alapul, és egy hátrányos helyzetű afroamerikai fiú, Michael Oher történetét meséli el, aki egy keresztény család segítségével sikeres amerikaifutball-játékossá válik. A film bemutatja a társadalmi és családi konfliktusok kezelését, valamint a szeretet és támogatás erejét.

Életrevalók (Intouchables, 2011)
Rendező: Olivier Nakache, Éric Toledano
Történet: Egy gazdag, mozgássérült férfi és egy munkanélküli fiatalember közötti különleges barátságról szól. A két főszereplő közötti különbségek és a kezdeti konfliktusok ellenére megtanulják tisztelni és segíteni egymást.

A viskó (The Shack, 2017)
Rendező: Stuart Hazeldine
Történet: A film egy férfi történetét meséli el, aki egy családi tragédia után meghívást kap egy rejtélyes viskóba, ahol találkozik Istennel. A film a megbocsátásról, a fájdalom kezeléséről és a hitről szól.

Tízparancsolat (The Ten Commandments, 1956)
Rendező: Cecil B. DeMille
Történet: Mózes bibliai történetét dolgozza fel, és bemutatja, hogyan küzdött meg a konfliktusokkal, és hogyan vezette népét az ígéret földjére. A film sok erkölcsi és vallási tanulságot kínál.


Dalok

.... amelyek segíthetnek a keresztény közösségekben a konfliktuskezelés során a szeretet, megbocsátás és egység előtérbe helyezésében.

Néhány keresztény dal, amelyek a konfliktuskezelés, szeretet, megbocsátás és egység témáját dolgozzák fel. Ezek az énekek segíthetnek a keresztény közösségekben a béke és harmónia megteremtésében:
A repülő ember
Hétköznapok Szentlelke
Miatyánk
Mariana-árok
Esendő halandó