"Lélekben rendben"

Holisztikus

egyensúly

MERRE MENJEK? LÉLEKÖSVÉNY

 

Tanulmányok, cikkek

Prezentációk

Szakirodalom

Jeles képviselők

Segítő helyek

Irodalmi szemelvények

Ajánló


<< Kezdőoldal

TANULMÁNYOK, CIKKEK

 

A holisztikus megközelítés az egész személyt vagy jelenséget, valamint annak fizikai, mentális, érzelmi és spirituális aspektusait is figyelembe veszi a harmonikus működés és az egyensúly megteremtése érdekében.
Ahhoz, hogy egyensúlyban legyünk, önmagunkat is jól kell ismernünk. Az egyes életszakaszokon átvezet bennünket a következő prezentáció segít, hogy életkorunkból adódóan mit érdemes erősíteni, és mit célszerű elkerülni.
Faragóné Bircsák Márta: Az egyensúly feltétele, hogy saját magunkat is ismerjük >>

A humanisztikus pszichológia  (Abraham Maslow, Carl Rogers) az ember teljességét, az alacsonyabb és magasabb élet-szükségleteken túli, transzcendens felé irányuló kibontakozását hangsúlyozza.

Buda Béla: Mentálhigiéné
A lelki egészség társadalmi, munkaszervezeti, pszichokulturális és gyakorlati vetületei
(tanulmánygyűjtemény)
Buda Béla egészében letölthető tanulmánygyűjteménye kiterjed az egyén önismeretén át, minden jellegű kapcsolatára, ami a többi témánál is útmutatóul szolgálhat. Ezen kívül a szerző igen nagy hangsúlyt fektet a mentálhigiénére.
A mentálhigiéné minden olyan tevékenység, melynek célja az egészséges lelki élet kialakítása és megtartása, továbbá olyan multidiszciplináris, holisztikus szemléletű tudomány, amely támogatja és elősegíti a mentális egészséget és a mentális betegségek megelőzését a pszichiátria és a pszichológia segítségével, különböző tudományterületek (szociológia, pedagógia, orvostudomány, teológia, pszichológia stb.) ismereteinek integrálásával. (Wikipédia)

Idézet a könyvből:
„Ma Magyarországon a pszichoterápia fejlodése látványos, egyfajta „psychoboom” bontakozik ki, és ebben egyfajta jelszó, értékképzet, irányadó fény a mentálhigiéné fogalma. A megelozés és a személyiségfejlesztés az egészséges és védő vagy serkentő emberi kapcsolatok, közösségi és szervezeti viszonyok iránti igény növekszik. Bizonyos, hogy a következő években fejlődésnek indul a tényleges mentálhigiénés gyakorlat is. Ehhez kíván ez a tanulmánygyűjtemény is segítséget adni.”

A pedagógiában is rendkívül fontos a holisztikus szemlélet figyelembevétele.
A holisztikus szemléletű pedagógia olyan nevelés, fejlesztés és oktatás, amely az embert a maga teljességében: testi, lelki, szellemi és szociális egységében szemléli. A két különböző funkciókat irányító agyféltekéink kiegyensúlyozott működése is kontrollt igényel.
https://youtu.be/xlhuC8Be9tQ?si=WVvTDtPmzOW6sceA

Különösen az ismeretek befogadásánál, a tanulásnál érdemes erre figyelni.
Ha valaki szeretné fejleszteni ilyen irányú képességeit, a következő link segít, tartalmaz egy egyensúly- gyakorlatot is:
https://youtu.be/sRqJWUP4Bf4?si=KhcNNwfg4kNULQaG

Két letölthető irodalmat emelünk itt ki, ami segíti az alaposabb megértést, valamint két prezentációt. "A TEGYE Természetes Gyógymódok Egyesülete segítette saját fejlődésemet is e téren. Az ott szerzett tudások hozták létre bennem a holisztikus szemlélet átültetését a pedagógiába is" (Faragóné Bircsák Márta). ( www.holisztikuspedagogia.hu)

1. ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar: Az egészségpszichológia elmélete és alkalmazása I. (ELTE Eötvös Kiadó)

2. Dr. Tamasi József: Természetgyógyászati alapismeretek (Magyar természetgyógyászok Uniója, Budapest, 2000.)

Idézet a könyvből:
„A betegségek pszichés hátterének jelentőségét Európában Hippokratész óta, Indiában és Kínában évezredek óta, mint a gyógyítás egyik alapvető szempontját ismerték. Az elmúlt 50 évben került újra megfogalmazásra. Pavlov szerint „a szervezet pszichés és szomatikus értelemben teljes egység”. A természetgyógyászati holisztika feltevése: az emberben a testi, lelki, és szellemi tényezők szoros egységben és kölcsönhatásban működnek. Ha az egyikben változás lép fel az kihat a másik két tényezőre is. Közöttük állandó interakció zajlik, a folyamatok szerveződhetnek szomatopszichés ill. pszichoszomatikus irányba úgy, hogy közben a szellemi felkészültség javítja az egyén belső fittségét, vagyis csökkenti a kedvezőtlen folyamatok ütemét és számát.”

3. Faragóné Bircsák Márta: Egyensúly holisztikus nézőpontból

4. Személyiség és egészségpszichológia

Amennyiben megbillen az egyensúly bennünk, segítségként a projektben találhatók kiegyensúlyozottságunkat segítő eljárások, tanácsok, linkek.