"Lélekben rendben"
MERRE MENJEK? LÉLEKÖSVÉNY

Holisztikus

egyensúly

 

Tanulmányok, cikkek

Prezentációk

Szakirodalom

Jeles képviselők

Segítő helyek

Irodalmi szemelvények

Ajánló


<< Kezdőoldal

 

"Lélekben rendben"

HOLISZTIKUS EGYENSÚLY

 

Mielőtt eljutunk a holisztikus egyensúly témaköréhez, tekintsük meg a holisztika fogalmának meghatározását.
A holisztika az elemzés, rendszerértelmezés egy módszere, illetve szemléleti módja. A tudományos elemzésben a holisztikus elemzés egy rendszernek vagy a rendszer egy vetületének egészét vizsgálja, hasonlítja vagy azonosítja. (https://hu.wikipedia.org/wiki/Holisztika)
Maga a szó: holo- görög eredetű (???? / hólos) tudományos értelemben használt szó előtag. Jelentése teljes, egész.[1]

A holisztikus kifejezést először a dél-afrikai-brit író, Jan Christian Smuts használta az 1926-ban megjelent Holizmus és evolúció című könyvében. Smuts a „holisztikus” kifejezést úgy alkalmazta, hogy az egész univerzumot és minden benne lévőt egységes rendszerként értelmezett. Ezt az egyes részek közötti kapcsolatok és kölcsönhatások határozzák meg.
A holisztikus megközelítés a természettudományokon túlmenően a filozófiában, az orvoslásban, a pszichológiában és más területeken is meggyökeresedett.

A holisztikus gondolkodás lényege, hogy az egyén és a világ egységes rendszert alkot. Az egész megértése csak az egyes részek megértésével lehetséges.
Szem előtt tartja az egész személyt, figyelembe véve a testet, az elmét és a lelket. A holisztikus filozófia szerint a részek csak az egészhez való viszonyukban nyernek értelmet.

A következő kisfilm gyönyörűen szemlélteti, hogy csak egy tollpihényi változás is mennyire hat a teljes rendszer egyensúlyára.
Film az egyensúlyról