"Lélekben rendben"
MERRE MENJEK? LÉLEKÖSVÉNY

Kapcsolatok,

kapcsolati zavarok

 

Tanulmányok, cikkek

Prezentációk

Szakirodalom

Jeles képviselők

Segítő helyek

Irodalmi szemelvények

Ajánló


<< Kezdőoldal

 

"Lélekben rendben"

KAPCSOLATOK, A KAPCSOLAT ZAVARAI, NEHÉZSÉGEI

Legelőször egy tréfás említést szeretnék tenni, amit Bulányi Gyurka bácsi gyakran mondogatott: „Miért nem adcsolat-nak hívjuk inkább ezt a fogalmat, kapcsolat helyett? Talán, mert kapni, jobban szeretünk, mint adni?”

A tréfát félretéve a Magyar értelmező szótár így definiálja a kapcsolat szót:
A kapcsolat az a viszony, amelynél fogva két vagy több dolog egymással összefügg. (Magyar Értelmező kéziszótár)

Kölcsönös függés egymástól; oda-vissza hatás, amelyet részek vagy résztvevők fejtenek ki egymásra. (Wikipédia)

Jelentés különböző szótárakban

A kapcsolat szó jelentése az emberek közötti kapcsolatok, kapcsolódások, összeköttetések kifejezésére használt szó. A szó a különböző szótárakban hasonló jelentéssel bír, azonban az árnyalatok és a használati kontextusok eltérőek lehetnek.
A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a kapcsolat az emberek közötti érzelmi, baráti, üzleti, családi viszony, kapcsolódás, összeköttetés.
Az angol nyelvű Oxford Dictionary szerint a connection szó jelentése szintén kapcsolat, összeköttetés, de további értelmezései között szerepel a kapcsolatok hálózata, a személyes kapcsolatok kihasználása, az összekapcsolás technikai értelmezése. A kapcsolat szó használata tehát széleskörű és változatos lehet, attól függően, hogy milyen kontextusban és milyen jelentéssel használják.

A kapcsolat szó révén leggyakrabban a következő asszociációk jutnak eszünkbe: emberek közötti kommunikáció, barátság, szeretet, kapcsolatfelvétel, családi kapcsolatok, üzleti kapcsolatok, kapcsolatépítés, kapcsolattartás, kapcsolati hálózat, kötődés.

A legjellegzetesebb kapcsolataink közé tartozik, főleg istenhívő lévén: az Istenkapcsolat, a barátság, a párkapcsolat, család és a bennünket koncentrikusan körülvevő közösségek.
Mielőtt áttekintenénk az életünkben előforduló legfontosabb kapcsolatokat, nézzük meg életciklusainkat, születéstől - nyugdíjas korig, 7 éves szakaszokban!
Érlelődési folyamatunk spirituális (és biológiai, pszichológiai, szociológiai.) vetülete, Dr Csíky Erzsébet: „Életút” tanulmánya nyomán mutatkozik be. Ő a Waldorf iskolai képzés pszichológusaként is működött. Lássuk milyen értéket vagy veszélyt rejt egy-egy életszakasz:

Faragóné Bircsák Márta: Kapcsolatok, személyi érettség
(Online meeting; 15-25 éves fiatalokkal, 2024. 03. 22.)